Британското училище в София е твърдо убедено, че трябва да предоставя на своите ученици обогатяващи преживявания извън класната стая. Неотдавна нашите ученици от International Baccalaureate (IB) бяха отведени на завладяваща изложба на Барбара Клем, един от най-големите хроникьори на съвременна Германия. Тази екскурзия им позволи да се потопят в десетилетията на германската история и оказа дълбоко въздействие върху обучението им по изкуство и история.
Изложбата на Барбара Клем представя над 120 изразителни сребърни желатинови отпечатъци, които улавят същността на Германия преди и след обединението. Тези изображения представят нюансиран гоблен на сложната история на една нация, обхващаща политиката, културата, икономиката и ежедневието.
Способността на Клем да улавя суровите човешки емоции и обществените течения на фона на политическите събития прави творбите ѝ по-висши от традиционния репортаж. Нейните фотографии, сред които и емблематичната "Братска целувка" между Леонид Брежнев и Ерих Хонекер, са се вписали в съвременната културна памет.
Кулминацията на изложбата, представяща падането на Берлинската стена, свързва нишката на разказа на Клем от разделената Германия с нацията, която се бори с новата си идентичност след обединението. Тази ретроспекция позволи на нашите ученици да се свържат с историята на лично и емоционално ниво.
Работата на Клем служи за вдъхновение, като преплита историческа документация с художествено изразяване, насърчавайки учениците да възприемат света през многостранни призми. Това образователно начинание потвърди ангажимента ни към холистичното обучение, свързващо знанията от учебниците с живата история.