Блог

Как посрещат пролетта по света

09 Апр 2023

Пролетта всяка година носи обновление и желание за живот. Тя се празнува по различни начини по целия свят, отразявайки уникалните културни традиции на всяка страна, свързани и с други религии.

Един от най-популярните пролетни празници, уважаван от християнската общност, е Великден. Отдавна той не е само важна дата от календара на вярващите, а ден, в който семействата се събират заедно.

Хора от различен произход и религия харесват и спазват много от традициите, свързани с Великден. Някои от най-популярните са: лов на яйца в САЩ, размяна на нарисувани яйца в Русия, великденски шествия в Испания. В Италия се провеждат пищни фестивали и се откриват пазари за местна храна и занаяти, във Франция се приготвят гигантски омлети, а в Германия великденското зайче е символ на празника.

В България се съчетават религиозни и фолклорни традиции, които създават празнична и семейна атмосфера. Яйцата играят важна роля в много и различни ритуали за отбелязване на празника и символизират новия живот и късмета.  Популярна игра с яйца по време на Великден в България, е състезание по чукане на яйца. При тази игра двама души държат по едно яйце и ги чукат едно в друго. Човекът, чието яйце не се счупи, е победител – вярва се, че ще има късмет през годината.

Великден във Финландия се празнува с брезови клонки, украсени с пера, специални храни като mämmi и агнешко, и празнични огньове на Велика събота. Децата се преобличат като вещици и разменят украсени върбови клонки за бонбони.

Тазгодишният свещен месец в ислямския календар – Рамадан - също е през пролетта. Започва по залез на 22 март и приключва по залез на 20 април с едномесечно религиозно честване - пост от зори до залез слънце.

Основната цел е да се практикува самодисциплина, самоконтрол и съпричастност към нуждаещите се. 

Пасха, един от най-важните еврейски празници, отбелязва освобождението на израилтяните от робството в древен Египет и началото на пролетта. Той се свързва с няколко уникални ритуали и обичаи, включително храненето Seder, консумирането на безквасен хляб и забраната за всякакви тестени продукти, в които има закваска.

Пасха започва да се празнува на 14-ия ден от пролетния месец „нисан“. Това е първият месец от библейската година в еврейския календар, съответстващ приблизително на март-април според григорианското изчисление. Празникът продължава 7 дни в Израел.

Тази година официалните празници за еврейската общност се падат между 5 април до вечерта 13 април.

Настъпването на пролетта вдъхва надежда и оптимизъм за следващите месеци.

Екипът на British School of Sofia пожелава на всички ученици и техните семейства весели пролетни празници!

Ценете времето, прекарано с любимите хора!

 

Show menu